Sacharovo premija už minties laisvę
Viena iš svarbiausių Europos Sąjungos prioritetų - demokratija, žmogaus teisių ir laisvės gynimas visame pasaulyje. Kovojantiems už šių vertybių išsaugojimą Europos Parlamentas kasmet skiria Sacharovo premiją už minties laisvę. Jaunosios ambasadorės Goda ir Liepa pasakojo apie tragišką jaunos kurdės Jina Mahsa Amini mirtį, kuri sukėlė moterų vadovaujamus protestus visame Irane. Šie protestai tapo pasauliniu ryžto, vilties ir nepaliaujamos kovos už lygybę, orumą bei laisvę simboliu. 2023 metų Sacharovo premija paskirta Jinai Mahsa Amini ir judėjimui „Moterys, gyvenimas, laisvė“ Irane.
Sausio 8 dieną MEPA nariai dalyvavo LR Seimo forume ,, Visuomenės pilietiškumas ir sąmoningumas 1991 metais ir dabar". Renginio dalyvius pasveikino LR Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Profesorius Valdas Rakutis, remdamasis XVIII a. istorijos įvykiais, iliustravo, kad kilus pavojui Tėvynei, žmonės jungėsi siekdami ją išgelbėti, tad ir dabar tiki, kad daugelis stotų ginti šalies. Grupės ,,G&G Sindikatas” įkūrėjas ir lyderis bei Lietuvos šaulių sąjungos narys Gabrielius Liaudanskas-Svaras dalijosi savo prisiminimais apie sausio tryliktosios įvykius. Smalsus aštuoniolikmetis jaunuolis su draugais vyko prie televizijos bokšto, neįsivaizduodamas, kad ten neteks draugo Dariaus Gerbutavičiaus. Vėliau buvo pasakojama apie Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos, šaulių, skautų veiklą.
Gimnazistai buvo kviečiami tapti šių sąjungų nariais, mylėti tėvynę, prireikus ją ginti, būti pilietiškiems ir drąsiems.
Susitikimas su europarlamentaru J. Oleka
Rugsėjo 29 dieną Kovo 11-osios gimnazijos MEPA nariai dalyvavo susitikime su Europos parlamento nariu Juozu Oleku ir LR seimo nariu Mindaugas Linge. Kalbėta apie jaunimo įsitraukimą į politinę veiklą, ar reikėtų rinkėjų amžių paankstinti nuo 16 metų, pateikti argumentai už ir prieš, po to susitikimo dalyviai išreiškė savo nuomonę balsuodami. J. Oleka pasakojo apie nuveiktus darbus Europos Parlamente kovojant su klimato kaita ir užtikrinant racionalų gamtos išteklių naudojimą, vystant veiksmingą žiedinę ekonomiką, didinant gaminių patvarumą, galimybę perdirbti ir efektyviai naudoti energiją, apie iššūkius stiprinant demokratiją ir žmogaus teisių apsaugą, ES paramą kovojančiai Ukrainai. 2024 birželio mėnesį vyksiantys Europos Parlamento rinkimai lems tolesnę ES ateitį, todėl svarbu, kad visi piliečiai aktyviai dalyvautų išreikšdami savo nuomonę ir išrinktų atsakingus ir kompetentingus atstovus.
Susitikimas buvo informatyvus ir įdomus. Jo akimirkas įamžinome bendroje nuotraukoje su europarlamentaru J. Oleka.
Gimnazijos ES informacijos centras
ES informacijos centras įsteigtas bibliotekoje, čia sukaupti su ES ir Europos Parlamento veikla susiję leidiniai bei kiti informacijos šaltiniai,.Internetinių puslapių nuorodos įkeltos bibliotekos ir informacinių technologijų kabineto kompiuteriuose.
Daugiau informacijos apie ES:
Informacija visomis Europos Sąjungos oficialiomis kalbomis teikiama svetainėje https://european-union.europa.eu
ES informacijos centrai įvairiose šalyse https://european-union.europa.eu/contact-eu/meet-us_lt
Leidiniai apie Europą https://publications.europa.eu/en/home
Europos Komisijos atstovybė https://ec.europa.eu/commission/index_lt
Europos Parlamento informacijos biurai http://www.europarl.europa.eu/at-your-service/lt/stay-informed/liaison-offices-in-your-country
Europos Sąjungos delegacijos https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/area/geo_en
@euroscola #mepalietuva MEPA komanda – Europos parlamente
Gimnazijos MEPA jaunieji ambasadoriai su vadove G. Stoniene spalio 20 dieną dalyvavo Euroscolos renginyje, kuris vyko Europos parlamente Strasbūre. Dalyvius sveikino Europarlamento pirmininkė Roberta Metsola, į mokinių klausimus, kaip priimami įstatymai, kokia galima ES ateitis, kaip išsaugoti demokratiją, įtvirtinti žmonių teises, lyčių lygybę ir kt., atsakinėjo EP vicepirmininkas Othmar Karas.
Vėliau mokiniai, suskirstyti į grupes, diskutavo apie demokratijos vertybes, ar galima jas nustumti į antrąjį planą, nes Rusijos karo prieš Ukrainą akivaizdoje yra svarbesnių problemų, kurias reikia spręsti. Jaunieji ambasadoriai susipažino su kitų šalių – Austrijos, Prancūzijos, Ispanijos, Čekijos, Kipro ir kt. moksleiviais, kaip tikri parlamentarai dalyvavo debatuose, balsavo priimant nutarimus svarstomais klausimais.
Veikla Europos parlamente, aplankyta Praha, Strasbūras, Bambergas praplėtė akiratį, suteikė daug smagių akimirkų, neišdildomų įspūdžių.
MEPA komanda – respublikos prizininkė
Džiaugiamės, kad šiais mokslo metais aktyvus ir kūrybingas mūsų komandos dalyvavimas projekte „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“ komisijos įvertintas labai gerai, pagal surinktų balų skaičių užimta antra vieta Lietuvoje.
MEPA vyr. ambasadorė G. Stonienė
Jaunųjų ambasadorių pristatymas "Kaip atpažinti dezinformaciją"
Gegužės mėnesį MEPA narės Evelina, Goda, Urtė šeštos klasės mokiniams pasakojo apie dezinformaciją, melagingos informacijos platinimą, kuri griauna demokratiją, pakerta piliečių pasitikėjimą valstybe, aiškino kaip ją atpažinti. Mokiniai įdėmiai klausėsi, atsakinėjo į jiems pateiktus klausimus. Susitikimas buvo įdomus, turiningas.
Kauno Kovo 11 – osios gimnazijos 1 – 4 ir 5 – 10 klasių mokinių piešinių paroda
„Pažinkime Europos miestus“
Kauno Kovo 11 – osios gimnazijos MEPA vyresniųjų ambasadorių iniciatyva surengta piešinių paroda Europos dienai – gegužės 9 – ajai paminėti. Paroda buvo organizuojama pradinių klasių ir vyresniųjų mokinių amžiaus grupėse ir eksponuojama gimnazijos antrojo aukšto foje.
Mokiniai galėjo laisvai pasirinkti piešimo, tapybos, grafikos ar mišrią techniką ir vaizdais perteikti savo pažintį su Europos miestais. Kūrybinio proceso metu moksleiviai dalinosi žiniomis ir įspūdžiais, ieškojo informacijos. Kelionės, žinios įgytos pamokų metu, filmai, knygos, - visko į piešinį nesutalpinsi, kiekvienas rinkosi kas jam artima, kas labiausiai domina toje šalyje ir pasirinktame mieste.
Piešinių paroda apie Europą gimnazijoje jau tradicinė, - pernai rengėme parodą „Euopos sostinės“ gegužės mėn. , birželio mėn. vyko paroda – projektas „Europos šalių mozaika“.
MEPA jaunųjų ambasadorių edukacijos pradinių klasių mokiniams
Gegužės mėnesį MEPA jaunieji ambasadoriai Liepa ir Emilija bei Skirmantė, Titas ir Gytis vedė pamokėles ir užsiėmimus pradinukams apie Europos Sąjungą, jos simbolius, eurą, ES šalis. Mažieji džiaugėsi jaunaisiais mokytojais ir noriai atliko užduotis, o ambasadoriai dalijosi savo įgyta patirtimi.
Protų mūšis „Europos Sąjungos bendruomenės vertybės”
Gegužės 11 dieną gimnazijos salėje vyko protų mūšis “Europos sąjungos bendruomenės vertybės“, kuriame dalyvavo 8, I – III klasių komandos. Renginį vedė MEPA nariai Skirmantė ir Armandas. Pradžioje išklausėme Europos Sąjungos himną. Tuomet vedantieji pristatė protmūšio eigą, Dalyviams teko atsakyti į klausimus apie Europos Sąjungos susikūrimą, jos tikslus ir vertybes, simbolius, įvairių institucijų veiklą, piliečių iniciatyvą, Lietuvos tapimą ES nare, eurozoną ir kt. Atsakius į pateiktus nelengvus klausimus komandos viena kitai uždavė savo sugalvotas užduotis. Komisijai suvedus rezultatus paaiškėjo, kad geriausias žinias apie ES parodė jauniausieji dalyviai - 8 A komanda užėmusi pirmąją vietą, anta vieta teko III A, trečia - 8 B. Visoms komandoms įteikti padėkos raštai ir dovanėlės. Manome, kad ne tik dalyviai, bet ir gausus žiūrovų būrys sužinojo kai ką naujo apie Europos Sąjungą, smagiai praleido laiką.
Jaunųjų ambasadorių edukacija pradinukams “Keliaujame po Europą”
MEPA narės Darija ir Goda gegužės 16 dieną. vedė pamokėles trečių klasių mokiniams. Pasakojo apie Europos Sąjungos įsikūrimą, pristatė pirmąsias bendrijos šalis, uždavė klausimus apie valstybes, jų įžymybes, kvietė atpažinti vėliavas. Daugelį klausimų pradinukai atsakė teisingai, buvo labai susidomėję, aktyvūs. Vėliau darė Europos Sąjungos vėliavą, karpė ir klijavo geltonas žvaigždutes. Kita užduotis - pasirinkus šalį į kurią norėtų nukeliauti, vaikai, dažė delnus jos vėliavos spalvomis ir darė antspaudą ant lapo. Baigiantis užsiėmimui trečiokams ir jų mokytojoms įteiktos knygelės apie Europos Sąjungą, saldumynai. Visi, smagiai nusiteikę įsiamžino bendroje nuotraukoje.
Europos dieną šventėme Laisvės alėjoje
Gegužės 9 dieną Muzikinio teatro sodelyje ant didžiulio Europos žemėlapio vyko renginys „Europa Laisvės alėjoje“. Vienu metu galima buvo „apsilankyti“ įvairiose ES šalyse, pažiūrėti įdomių komandų pristatymų: tradicinių ir gatvės šokių, smagių dainų, teatralizuotų kūrinių ištraukų.
Šioje šventėje mūsų gimnazijos MEPA komanda pristatė Švediją, kuri šiuo metu pirmininkauja ES Tarybai. Vedantieji Miglė ir Armandas pasisveikinę švedų kalba pabrėžė šios kaimyninės šalies įpatumus, ant keturiolikos salų įsikūrusį Stokholmą, nuostabų senamiestį, karališkąją šeimą, Vazų muziejų, pasaulinio garso įžymybes: Alfredą Nobelį, Augustą Strindbergą, Ingmarą Bergmaną, visų vaikų gerai žinomą Astridą Lindgren. Gimnazistės šoko skambant nuotaikingai ABBA muzikai, prisistatė Astridos Lindgren personažai – Pepė ilgakojinė, Ronja plėšiko duktė ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo. Žiūrovai buvo vaišinami saldumynais. Šventė buvo turininga, smagi.
MEPA komanda
Europos diena gimnazijoje “Mes stiprūs kartu”.
MEPA jaunieji ambasadoriai Miglė ir Armandas Europos dienos minėjimą pradėjo primindami, kad jos ištakos 1950 m. gegužės 9 d. pasirašyta istorinė Prancūzijos užsienio reikalų ministro Roberto Šumano deklaracija, tapusi Europos integracijos pradžia ir kasmet švenčiama kaip ES gimtadienis. Priminę istorinį bendrijos kelią nuo 6 susivienijusių šalių iki 27, pristatė šiuo metu ES Tarybai pirmininkaujančią Švediją, jos iškeltus prioritetus. Skambant ABBA ir Omar Rudberg dainoms aštuntokės parodė linijinius ir gatvės šokius, pristatė Pepės Ilgakojinės, Karlsono ir Ronjos pokalbį, papasakojo apie kaimyninės šalies įžymybes, kodėl verta ją aplankyti. MEPA komandos renginys buvo palydėtas audringais plojimais.
MEPA komanda
Susitikimas su europarlamentaru profesoriumi Liudu Mažyliu
Balandžio 24 dieną mūsų gimnazijoje vyko susitikimas su Europos parlamento nariu profesoriumi Liudu Mažyliu, kurį organizavo MEPA nariai. Svečias pasakojo apie ES prioritetus, europarlamentaro veiklą, pristatė savo knygą „Vėl karas Europoje“ apie totalinį Rusijos karą prieš Ukrainą. Atsakydamas į mokinių klausimus pasakojo kaip vyko Vasario 16-osios akto paieškos Vokietijoje. Gimnazistai, teisingai atsakę į europarlamentaro klausimus, dovanų gavo jo naujausią knygą. Susitikimas buvo turiningas ir įdomus, gerai nuteikė betarpiškas profesoriaus Liudo Mažylio bendravimas. Susitikimą įamžinome bendroje nuotraukoje su gimnazijos direktoriumi ir MEPA nariais.
MEPA komanda
Akcija „Pasveikinimas Kaunui ir Lietuvai”
Sutikdami Kovo 11-osios - Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 33- ąsias metines MEPA komanda kovo10 dieną organizavo akciją „Pasveikinimas Kaunui ir Lietuvai“.
Tai kartu ir mūsų gimnazijos vardo šventė, todėl moksleiviai jai ruošėsi iš anksto: karpė ir klijavo ,,Lituanikos“ lėktuvėlius, nes 2023 metai yra paskelbti garsių Lietuvos lakūnų- S.Dariaus ir S.Girėno metais. Šiemet sukanka 90 metų, kai du drąsūs lietuviai, nepabūgę sunkumų, perskrido Atlantą, garsindami Lietuvos vardą. Gimnazijos kiemelyje susirinkusius moksleivius, mokytojus su Kovo 11-ąja pasveikino istorijos mokytoja Gražina Stonienė, gimnazijos direktorius Stanislovas Milašius. Jie palinkėjo branginti ir, jei prireiks, ginti laisvę, kaip šiuo metu tai daro Ukraina. Nuskambėjus Lietuvos ir Ukrainos valstybiniams himnams, labai prasmingai aidėjo L. Čepracko daina ,,Reikėjo berniukams“, o visą gimnazijos erdvę užpildęs ,,Lituanikos“ motoro gausmas simboliškai pakvietė skristi paskui savo svajonę. Mokiniai, sustoję lėktuvo forma ir mojuodami oranžiniais balionais, išjudėjo stadiono link.
MEPA ambasadorės - Maisto banko“ akcijos dalyvės
Pritardami maisto banko misijai kovoti su maisto švaistymu ir padėti jo stokojantiems MEPA jaunieji ambasadoriai kovo 17-18 dienomis savanoriavo “Saulėtekio” prekybos centre.
Kasmet ES išmetama 88 mln. tonų maisto – apie 20 % viso pagaminto maisto, o su tuo susijusios išlaidos siekia 143 mlrd. Eurų, prarandamas ar iššvaistomas beveik trečdalis viso pasaulyje pagaminamo maisto, kuriam gauti panaudojamas Kinijos teritorijos dydžio pasėlių plotas ir išmetama apie 8 % pasaulyje išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio. Paskaičiuota, kad pasaulyje daugiau nei 800 mln. žmonių badauja, Europos Sąjungoje ieškoma visų galimų būdų užkirsti kelią maisto švaistymui ir didinti maisto sistemos tvarumą. Todėl Mepa jaunieji ambasadoriai Goda, Urtė, Liepa savanoriavo maisto banke, kad saugus ir valgomas maistas atitektų tiems, kuriems jo reikia labiausiai. Mokinės džiaugėsi prasminga veikla, žmonių geranoriškumu, dalijosi su draugais gerąja patirtimi ir nutarė toliau tęsti savanoriavimą.
MEPA vyr. ambasadorė G. Stonienė
Aplinkosauga ES ir Lietuvoje
ES piliečiai gali džiaugtis vienais iš aukščiausių aplinkos apsaugos standartų pasaulyje. ES ir valstybių narių vyriausybės nustatė aiškius tikslus, kas turėtų būti pasiekta iki 2050 m., remiant specialias mokslinių tyrimų programas, rengiant teisės aktus ir teikiant finansavimą. Vienas iš jų - apsaugoti, išlaikyti ir puoselėti ES gamtinį kapitalą.
Vasario paskutinę savaitė Kauno Kovo 11-osios gimnazijos I-ų gimnazinių klasių mokiniai vykdė projektines veiklas susijusias su Lietuvos saugomomis teritorijomis, aiškinosi svarbiausius saugomų teritorijų steigimo tikslus, gilinosi į žemėlapius, saugomus objektus, jų įvairovę, susipažino su tarptautinės svarbos saugomomis teritorijomis. Kiekvienas mokinys pristatė savo pasirinktą saugomą teritoriją taip, kad klausytojai ir vertintojai liko susižavėti mūsų gražia, dar ne visiems iki galo pažinta Lietuva.
Geografijos mokytoja Loreta Kutkienė
MEPA komandos kelionė į Strasbūrą
Jau šeštus metus mūsų gimnazijos komanda dalyvauja tarptautiniame projekte „MEPA“ (Mokykla Europos Parlamento ambasadorė) - #mepaLietuva. Džiaugiamės geru 2021/2022 mokslo metų veiklos įvertinimu ir galimybe dalyvauti Euroscolos renginyje, kuris vyko sausio 31 dieną Europos Parlamente Strasbūre. Kartu su mūsų 12-os mokinių komanda vyko Rokiškio Juodupės gimnazistai. Nors po ilgo važiavimo per Lenkiją jautėsi nuovargis, tačiau viską atpirko smagi ir turininga ekskursija po Čekijos sostinę Prahą. Kitos dienos popietę pasiekėme Strasbūrą. Po įspūdingą jo senamiestį mus lydėjo Strasbūro lietuvių bendruomenės pirmininkė Jolita Šilanskienė. Daugelį sužavėjo nuostabi gotikinė katedra, viduramžiškos gatvės, tik nepavyko patekti į šv. Jono bažnyčią, kurioje išlikusi freska, vaizduojanti Lietuvą, paskutinę Europoje įsiliejusiąją į krikščioniškų valstybių sudėtį. Betarpiškai bendraudama su mokiniais, gidė Jolita papasakojo apie galimybes studijuoti Strasbūre ir pakvietė bendradarbiauti su Lietuvių bendruomene, o mes paraginome Strasbūro lietuvių bendruomenės jaunimą dalyvauti mūsų gimnazijos organizuojamame tarptautiniame mokinių meninės kūrybos konkurse ,,Laisvės kelias”.
Kitą dieną visos Europos Sąjungos 21 šalies moksleivių komandos dalyvavome Euroscolos renginyje. Su nemažu jauduliu vykome į Europarlamentą: juk beveik visiems tokia patirtis buvo pirmą kartą, tad daug fotografavomės, norėdami išsaugoti nepamirštamas akimirkas.
Renginio pradžioje Euroscolos dalyvius pasveikino Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola. Vėliau vyko pokalbis ir diskusijos tema „Žiniasklaida ir demokratija: ES veiksmai kovojant su dezinformacija“. Diskusijoje dalyvavo Heidi Hautala (EP viceprezidentė) ir Delphine Colard (EP atstovė spaudai), prancūzų influenceris ir YouTube kanalo „AdamBros“ įkūrėjas Adamas. Pranešėjai atsakinėjo į mokinių užduotus klausimus, kurių buvo gausybė. Po ilgo ir kantraus rankos kėlimo mūsų gimnazijos II kl. mokinė Skirmantė turėjo galimybę gyvai užduoti klausimą ,,Kokia informacija yra patikima?” Pranešėjas atsakė, kad svarbu tikrinti šaltinio patikimumą, surinkti kuo daugiau duomenų nagrinėjamu klausimu.
Jaunieji ambasadoriai, kaip tikri europarlamentarai, galėjo išbandyti elektroninę balsavimo sistemą debatų metu balsuodami už vienokį ar kitokį sprendimą.
Tuo metu mokytojai dalyvavo seminare, kuriame pranešėjas Jackob Lolck kalbėjo apie dezinformaciją, kuriai kelią gali užkirsti jos demaskavimas, faktų tikrinimas, kokybiškų ir patikimų medijų skaitymas, informuotumo didinimas, kritinio mąstymo formavimas. Jis pabrėžė Europos Parlamento raginimą ES šalims į savo švietimo programas įtraukti mokymus apie žiniasklaidos vaidmenį ir skaitmeninį raštingumą, demokratiją, pagrindines žmogaus teises, aktualių pasaulio naujienų aptarimą. Vėliau mokytojai grupėse atliko simuliacinę užduotį YourVoiceMatters („Jūsų balsas yra svarbus“), skirtą mokyti skaitmeninio raštingumo. Buvo pateikti netikros informacijos pavyzdžiai (paveikslėliai ir užrašai) ir klausimai diskusijai (Ką jūs stebite? Kas už to slypi? Kaip vertinate situaciją? Kokių veiksmų imatės?) Mokytojai diskutavo ir išsakė savo mintis.
Euroscolos renginio pabaigoje vėl visi susirinkome į didžiąją Europarlamento salę - šiek tiek pavargę, bet kupini naujų nepakartojamų įspūdžių. Paskutiniai vedėjų palinkėjimai moksleiviams – domėtis ES politika ir aktyviai joje dalyvauti, stiprinti tarpusavio bendradarbiavimą, kūrybiškumą, nes jaunimas kurs Europos ateitį. Euroscola baigėsi, visi džiaugėsi jaukia atmosfera ir turininga bei prasminga veikla. Su Juodupės gimnazistais įsiamžinę fotonuotraukoje išvykome vildamiesi dar kada nors sugrįžti.
Atsisveikinę su Elzaso sostine Strasbūru keliavome per Vokietiją namų link. Pernakvoję jaukiame šeimyniniame Štutgarto viešbutyje, apsilankėme viename iš žavingiausių regionų - Kalėdine nuotaika visą žiemą spinduliuojančiame, viduramžiškame Rotenburgo prie Tauberio miestelyje. Vėliau trumpam sustojome Dresdene - Saksonijos žemės sostinėje, kuri sužavėjo didinga ir puošnia barokine architektūra. Toliau kelionę namo tęsėme per Lenkiją.
Kelionės įspūdžius apibendrina vienos iš dalyvių Medos žodžiai:
„Kelionė į Strasbūrą - per Lenkiją, Čekiją, Vokietiją - buvo vienas įdomiausių įvykių šiais metais. Teko pamatyti naujų miestų, nuostabių senamiesčių, susipažinti su įdomiais žmonėmis, pasijausti tikrais Europarlamento dalyviais, pabendrauti su kitų šalių atstovais, kurių klausimas ir rūpestis, ar mes jaučiamės saugūs, kai netoliese vyksta karas Ukrainoje, maloniai nustebino. Užmezgėme naujų pažinčių ir susidraugavome su kartu keliavusiais Juodupės gimnazistais. Ši kelionė leido visiems suartėti, įgyti naujos patirties, pasigrožėti kitų šalių miestais ir gamtos vaizdais“.
Dėkoju visiems organizatoriams ir bendrakeleiviams už turiningą ir smagią kelionę.
Gražina Stonienė, istorijos mokytoja, Mepa vyresnioji ambasadorė
AKCIJA „Šviesa ir šiluma Ukrainai“
#mepa Jau beveik metus nuo Rusijos agresijos savo, o ir mūsų laisvę ginantys Ukrainos žmonės rodo nepaprastą ryžtą, ištvermę ir drąsą. Fronte kovojantiems kariams trūksta ne tik modernesnių ginklų, ber ir galimybės sušilti, todėl nutarėme gimnazijoje organizuoti akciją „Šviesa ir šiluma Ukrainai“. Mokiniai gamino apkasų žvakes, rinko jų gamybai reikalingas priemones. Sausio 25 dieną Mepa nariai Marijus, Kristupas bei Svajūnas su mokytoja Gražina Stoniene visas pagamintas žvakes ir surinktas medžiagas nuvežė į senąjį Kauno tvirtovės parako sandėlį iš kurio vėliau gabenamos į Ukrainą.
Į kvietimą toliau dalyvauti akcijoje atsiliepė grupė 8c ir 9a kl. mokinių, vadovaujamų mokytojų Astos ir Laimutės, kurie vasario 10 dieną vyko į Kristaus Prisikėlimo bažnyčią su surinktomis medžiagomis, reikalingomis apkasų žvakių gamybai, šiltais drabužiais kariams ir pačių nupieštais piešiniais.
Linkėdami stiprybės ir greitesnės pergalės, kviečiame visus ir toliau padėti kovojančiai Ukrainai!
Kauno Kovo 11-osios gimnazijos MEPA komanda
Paminėjome Tarptautinę žmogaus teisių dieną
Gruodžio 10 d., minima Tarptautinė žmogaus teisių diena, kai JTO 1948 m. buvo priimta ”Visuotinė žmogaus teisių deklaracija” skelbianti, kad visi žmonės nuo pat gimimo, nepaisant įvairių skirtumų, turi turėti vienodas teises ir laisves.
ES naudoja įvairias priemones, kad būtų palaikomos ir stiprinamos žmogaus teisės visame pasaulyje. Vyriausiasis ES Įgaliotinis įvardijo 2022 –aisiasis metais didžiulio masto išpuolius prieš žmogaus teises – neteisėtą, neišprovokuotą ir nepateisinamą Rusijos karą prieš Ukrainą, kuris sukėlė ir toliau sukelia nesuvokiamas žmonių kančias. Per istorijos ir pilietinio ugdymo pamokas buvo nagrinėjama Visuotinė žmogaus teisių deklaracija, diskutuojama, kodėl daugelyje pasaulio šalių nėra užtikrinamos žmogaus teisės, kokiomis priemonėmiss galima būtų gerinti padėtį, koks tarptautinių organizacužijų, ES vaidmuo.
Kasmet Tarptautinę žmogaus teisių dieną Europos Parlamentas teikia Sacharovo premiją – apdovanojimą už veiklą žmogaus teisių srityje, už išskirtinius darbus kovojant prieš priespaudą, neteisybę ir nepakantumą.Pirmą kartą nuo premijos įkūrimo 1988 m. laureate išrinkta ne nusipelniusi asmenybė ar asmenybės žinoma žmogaus teisių srityje, ar tarptautinė organizacija, o tauta “kasdien kenčianti nuo Rusijos vykdomų žiaurumų” pažymėjo Europos Parlamentas. 2022 m. ji buvo įteikta drąsiems Ukrainos žmonėms atstovaujamiems jų prezidento, išrinktų lyderių ir pilietinės visuomenės;
Minint Tarptautinę žmogaus teisių dieną Mepa ambasadorė Skirmantė paruošė ir jaunesniųjų klasių mokiniams pristatė skaidres apie vaikų teises, kaip jos saugomos įvairiose pasaulio ir ES šalyse. Išklausius pristatymą buvo organizuota viktorina, kurioje moksleiviai aktyviai dalyvavo atsakydami į klausimus.
Pamoka apie vaiko teises ir pareigas 6a klasėje
Tęsiame dalyvavimą projekte
“MOKYKLOS – EUROPOS PARLAMENTO AMBASADORĖS”
Jau šeštus metus mūsų gimnazija dalyvauja MEPA projekte, kurio tikslas – moksleiviams ir visai gimnazijos bei mokrorajono bendruomenei pristatyti Europos Sąjungos siekius, institucijų veiklą, Lietuvos vaidmenį, analizuoti priimamų sprendimų įtaką įvairioms visuomenės gyvenimo sritims, skatinti jaunus žmones būti aktyviais savo šalies ir Europos Sąjungos piliečiais. Tai galimybė moksleiviams praplėsti akiratį apie Europos Sąjungos parlamentinę demokratiją, atskleisti savo kūrybiškumą organizuojant įvairius renginius, dalyvaujant diskusijose, protmūšiuose, renkant ir dalijantis naujausia informacija. Sėkmingai dalyvaudami projekte kasmet gauname Europos Parlamento ambasadorių vardą, už aktyvią veiklą ne kartą vykome į Europarlamentą Strasbūre.
Šių metų MEPA jaunųjų ambasadorių komanda
II-os klasės gimnazistai Indrė, Kristupas, Marijus, Skirmantė, Gabrielė
Gimnazijos ES informacijos centras
ES informacijos centras įsteigtas bibliotekoje, čia sukaupti su ES ir Europos Parlamento veikla susiję leidiniai ir informacijos šaltiniai. Kartu surengta įdomiausių leidinių apie ES paroda.
Daugiau informacijos apie ES:
Informacija visomis Europos Sąjungos oficialiomis kalbomis teikiama svetainėje https://european-union.europa.eu
ES informacijos centrai įvairiose šalyse https://european-union.europa.eu/contact-eu/meet-us_lt
Leidiniai apie Europą https://publications.europa.eu/en/home
Europos Komisijos atstovybė https://ec.europa.eu/commission/index_lt
Europos Parlamento informacijos biurai http://www.europarl.europa.eu/at-your-service/lt/stay-informed/liaison-offices-in-your-country
Įspūdžiai iš Jaunimo Forumo “EPAS Together“
Šių metų rugpjūčio 25-26 dienomis mūsų gimnazijos MEPA (Mokyklos - Europos Parlamento ambasadorės) nariai, vadovaujami mokytojos G. Stonienės, dalyvavo tarptautiniame Jaunimo Forume “EPAS Together“, kuris vyko Estijos sostinėje Taline. Ši kelionė – tai apdovanojimas už Kovo 11-osios gimnazijos iškovotą antrąją vietą tarp visų MEPA projekto Lietuvos mokyklų 2020/2021 m.m.
Renginyje dalyvavo moksleiviai iš keturių šalių: Lietuvos, Latvijos, Suomijos ir Estijos.
Per keletą dienų mokiniai aplankė keturias stotis: Estijos parlamentą, seniausią Talino Adolfo Gustavo gimnaziją, multimedijos centrą “Europa Experience” bei Laisvės muziejų ,,Vebamu“. Juose vyko įvairi veikla: forumo dalyviams teko pabūti Europos Parlamento nariais, priimti įvairius sprendimus, sukurti savo tobulą kandidatą į Europos parlamentą, mokytis atpažinti internete ir žiniasklaidoje skelbiamas melagienas, diskutuoti laisvės, žmogaus teisių, privilegijų gyvenant Europos Sąjungoje temomis.
Forumo baigiamajame renginyje buvo apibendrinta veikla, vyko diskusija su EP biuro ES šalyse direktoriumi Stephen Clark ir mokinių atstovais iš keturių dalyvaujančių šalių apie laisvę, jos reikšmę, apie didesnį jaunimo įsitraukimą į politiką.
Mokiniai džiaugėsi bendravimu su kitų šalių bendraamžiais, galimybe keistis nuomonėmis diskutuojamais klausimais, daugiau sužinoti apie EP veiklą, susipažinti su Talino istorija, architektūra, leido suprasti, jog jaunoji karta savo idėjomis ir darbais, nesvarbu, mažais ar dideliais, kartu kuria Europos ateitį!
Naujas „Mokykla – Europos Parlamento Ambasadorė“ sezonas su nauja komanda!
Mūsų gimnazija jau penktus metus iš eilės dalyvauja MEPA projekte, kurio tikslas – ugdyti jaunuosius europiečius, pristatyti Europos Sąjungos tikslus, institucijų veiklą, Lietuvos vaidmenį, analizuoti priimamų sprendimų įtaką įvairioms visuomenės gyvenimo sritims, skatinti jaunus žmones būti aktyviais savo šalies ir Europos Sąjungos piliečiais. Džiaugiamės pasiektais savo darbo rezultatais – 2020-2021 mokslo metais tapome projekto prizininkais, antra vieta iš beveik šimto dalyvaujančių MEPA mokyklų.
Esame pasiryžę ir toliau aktyviai dalyvauti įvairiose veiklose, skatinti savo gimnazijos bendruomenę domėtis Europos Sąjungos ateitimi. Džiaugiamės būdami gausios MEPA bendruomenės dalimi.
Mūsų nauja komanda - jaunieji MEPA ambasadoriai gimnazijoje - IIIa klasės mokiniai Dorotė, Augustė, Einita, Jonas, Austėja.
MEPA vyresnioji ambasadorė - istorijos mokytoja Gražina Stonienė.
Gimnazijos ES informacijos centras
ES informacijos centras įsteigtas bibliotekoje, čia sukaupti su ES ir Europos Parlamento tematika susiję leidiniai ir informacijos šaltiniai. Parengta naujausių leidinių apie ES paroda.
Visą informaciją apie programą (taisykles, reikalavimus, mokyklų naujienas) galite rasti MEPA tinklaraštyje www.mepalietuva.eu
Virtualus informacijos centras https://europa.eu/european-union/index_lt
Mokymosi kampelis
Daugiau informacijos apie ES:
Informacija visomis Europos Sąjungos oficialiomis kalbomis teikiama svetainėje: https://europa.eu
ES informacijos centrai įvairiose šalyse: https://europa.eu/european-union/contact/meet-us_lt
Leidiniai apie Europą: https://publications.europa.eu/en/home
Europos Komisijos atstovybė: https://ec.europa.eu/commission/index_lt
Europos Parlamento informacijos biurai: http://www.europarl.europa.eu/at-your-service/lt/stay-informed/liaison-offices-in-your-country
Europos Sąjungos delegacijos: https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/area/geo_en
EUROPOS EGZAMINAS
2022 GEGUŽĖS 9 D.
„Europos egzaminas“ – tai trumpas, nuotaikingas ir įdomus žinių apie Europos Sąjungą konkursas, skirtas paminėti Europos dieną, pasitikrinti žinias arba sužinoti ką nors naujo!
„Europos egzaminas“ vyks internetu gegužės 9 d. 08:00–20:00 val.
europosegzaminas.lrt.lt
Dalyvauti gali visi norintys – nesvarbu, ar esi moksleivis, ar jau seniai baigei mokyklą – atsakyk į egzamino klausimus ir švęsk Europos dieną!
„Europos egzaminą“ sudaro 10 klausimų.
Klausimai pateikiami su atsakymų variantais, kuriuos reikia pasirinkti per kuo trumpesnį laiką.
Maksimalus laikas atsakymui pasirinkti – 1 minutė.
Kiekvienas „Europos egzamino“ dalyvis, egzamino dieną pateikęs atsakymus į visus egzamino klausimus, gaus asmeninį kvietimą į virtualų tik „Europos egzamino“ dalyviams skirtą „MEMŲrandomą su Paul de Miko“.
Trys mokyklos, masiškiausiai sudalyvavusios „Europos egzamine“, bus apdovanotos stalo žaidimais „Eureka“.
Egzamino temos
1. Europos Sąjungos veikimas, institucijos, istorija
2. Europos Sąjungos vertybės ir įdomybės apie Europos Sąjungos valstybes
3. Europos jaunimo metai: galimybės ir dalyvavimas demokratiniame gyvenime.
4. Europos jaunimo metai: galimybės ir dalyvavimas demokratiniame gyvenime.
5. Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa.
Daugiau informacijos europosegzaminas.lrt.lt
Gegužės 9 d. minint Europos dieną 6-8 klasėms organizuotos orientacinės varžybos „Pažink Europą“ .
Visoje mokykloje buvo prisegti klausimai apie Europos Sąjungą, kuriuos reikėjo atrasti pagal šmaikščias nuorodas ir atsakyti, vertinant laiką ir teisingų atsakymų skaičių.
Iš dalyvavusių šešių komandų geriausiai pasirodė 8b klasė, antra vieta atiteko 7b ir trečia 7a. Visi buvo apdovanoti padėkos raštais ir prizais. Dalyviai džiaugėsi įdomiai organizuotu renginiu.
Protų mūšis „Aš ir Europos Sąjunga“
Gegužės 11 dieną gimnazijos salėje vyko protų mūšis, dalyvavo I – III klasių komandos. Renginį vedė MEPA narės Austėja ir Einita. Dalyviams teko atsakyti į klausimus apie Europos Sąjungos susikūrimą, jos istoriją, simbolius, įvairių institucijų veiklą, piliečių iniciatyvą, Lietuvos tapimą ES nare, eurozoną ir kt. Kol gimnazistų komisija vertino atsakymus, į klausimus aktyviai atsakinėjo žiūrovai, kuriems įteikti simboliniai prizai.
Geriausias žinias apie ES parodė II A klasė užėmusi pirmąją vietą, anta vieta dalijosi III A ir II B, trečia - I A.
Visoms komandoms įteikti padėkos raštai, prizinių vietų laimėtojams dovanėlės. Smagu buvo girdėti, kad renginys buvo įdomus.
Pamokėlės pradinukams ir viktorina „Gegužės 9-oji - Europos diena“
MEPA komandos nariai gegužės 09 - 13 dienomis vedė pradinių klasių mokiniams pamokėles, skirtas Europos dienai bei viktoriną „Gegužės 9-oji - Europos diena“. Vaikai susikaupę klausėsi skaidrių apie ES pristatymo, žiūrėjo filmukus, po to dalyvavo viktorinoje. Kai kuriose klasėse mokiniai netik puikiai atsakinėjo, bet ir papildydavo savo atsakymą įdomiais faktais, užduodavo klausimus vedantiesiems. Visi buvo apdovanoti simboliniais prizais. Jaunieji ambasadoriai džiaugėsi įgyta patirtimi, šauniais pradinukais ir mokytojų svetingumu.
MEPA vyr. ambasadorė G. Stonienė
Keramikos dirbinių ir spaudos leidinių paroda skirta Europos dienai
Minint Europos dieną gegužės 9-13 dienomis gimnazijos bibliotekoje buvo pristatyta keramikos būrelio dirbinių paroda.
Daugumos darbelių autoriai, pradinių klasių mokiniai. Jų kūriniuose simboliais reiškiama meilė Lietuvai, palaikymas kovojančiai Ukrainai, bendrystė su ES šalimis.
ES programa „Europos kultūros sostinė“
ES programa „Europos kultūros sostinė“ įgyvendinama nuo 1985 metų. Ji siekia puoselėti bendrąsias ES kultūros vertybes ir padėti išlaikyti tradicines šalių narių kultūras bei didinti jų žinomumą. Iš Baltijos valstybių Vilnius pirmasis tapo 2009 m. Europos kultūros sostine, šiais 2022 metais yra Kaunas kartu su Liuksemburgo Ešu prie Alzeto ir Novi Sadu Serbijoje. Prisidėdami prie kultūros sostinės programos skleidžiamos darnumo idėjos gimnazijos mokiniai vadovaujami MEPA vyr. ambasadorės Audronės Unikauskienės suruošė dailės kūrinių parodą “Europos kultūros sostinės”, kurioje atsispindi kiekvienos savitumas, jai būdingi simboliai.
Taip paminėjome Europos dieną
2022 05 09
Šeštose – aštuntose klasėse vyko orientacinės varžybos „Pažink Europą“, pirmą vietą laimėjo 8b komanda, I – III klasėse - protų mūšis „Aš ir Europos Sąjunga“, geriausiai pasirodė IIa kl., 5a klasėje viktorina „Aš - Europos Sąjungos pilietis“, pradinėse klasėse MEPA nariai vedė istorijos pamokėles, viktorinas, piešinių konkursus, žaidimus apie Europos sąjungą, bibliotekoje buvo organizuota keramikos dirbinių ir spaudos leidinių, skirtų Europos dienai, paroda.
Atnaujinta: 2024-09-27