„MokRinkimai gimnazijoje“

• Paskelbė : Lukas Putinas
  • Paskelbta: 2024-05-15
  • Kategorija: Renginiai

Viena iš svarbiausių ES vertybių – demokratija, kuri yra įgyvendinama per laisvus, viešus, skaidrius, rinkimus. Kadangi šiais metais Lietuvoje vyksta net treji rinkimai : LR Prezidento, ES Parlamento ir LR Seimo, MEPA komanda nutarė dalyvauti Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos paskelbtoje rinkimų simuliacijoje „MokRinkimai”. Gegužės 10 dieną  8-IV klasių mokiniai pertraukų metu registravosi rinkimams paruoštoje aktų salėje ir pildydami biuletenius išreiškė savo valią rinkdami LR Prezidentą bei pasisakydami dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo. Simuliaciniuose LR Prezidento rinkimuose iš 222 rinkėjų dalyvavo 126.  Kandidatų surinkti balsai: G. Nausėda - 64 (50,79%), I. Vėgėlė - 14 (11,1%), I. Šimonytė - 11 (8.73%), D. Žalimas - 7 (5,55%) R. Žemaitaitis - 5 (3,96%), G. Jeglinskas - 4 (3,17%), A. Mazuronis - 3 (2,38%), E. Vaitkus - 3(2,38%). Referendumo rezultatai dėl dvigubos pilietybės iš 114 balsų:  pritaria - 82 (71,92%) , nepritaria - 32 (28,07%). Nors oficialūs rinkimų rezultatai šiek tiek skyrėsi nuo mūsų  “MokRinkimų”, tačiau tendencija panaši.

Manome, kad rinkimų simuliacija leido mokiniams geriau susipažinti su politine valstybės sistema, rinkimų procedūromis, o kartu paskatins domėtis politiniu gyvenimu, birželio 9 dieną vyksiančiais ES Parlamento rinkimais, aktyviau įsitraukti į visuomeninę veiklą.

2024 metais Europos Sąjungos Tarybos sprendimu rinkimai į Europos Parlamentą visoje Europos Sąjungoje rengiami birželio 6 – 9 dienomis

Šiuo metu yra 705 Europos Parlamento nariai. Kiekviena valstybė narė turi nustatytą Europos Parlamento narių skaičių: nuo šešių (mažesnės valstybės narės, pvz., Malta, Liuksemburgas ir Kipras) iki devyniasdešimt šešių (didžiausia – Vokietija). 2023 m. rugsėjį EP nariai patvirtino ES tarybos sprendimą 2024-2029 m. kadencijos laikotarpiui padidinti Europos Parlamento mandatų skaičių iki 720. Lietuvai atstovauja ir toliau atstovaus 11 Europos Parlamento narių

Lietuvos Respublikoje Europos Parlamento nariu gali būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis arba nuolat gyvenantis Lietuvos Respublikoje kitos Europos Sąjungos valstybės narės pilietis, kurie rinkimų dieną yra ne jaunesni kaip 21 metų ir nėra kandidatai į Europos Parlamentą kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje.

Pagal proporcinę rinkimų sistemą yra balsuojama dėl politinių organizacijų ir jų iškeltų kandidatų sąrašų. Šiuo būdu rinkėjas pasirenka politinės organizacijos sąrašą bei balsavimo biuletenyje esančiuose 5 langeliuose reitinguoja pasirinkto kandidatų sąrašo kandidatus. Tokiu būdu balsuojama:

1. Rinkimuose į Europos Parlamentą;
Nepamirškite padėkoti autoriui