Švenčiame Europos kalbų dieną
Pritardami Europos Parlamento iniciatyvai skatinti ir išlaikyti turtingą Europos kalbų ir kultūrų įvairovę, daugiakalbystę ir mokymąsi visą gyvenimą. rugsėjo 26-ąją organizavome Europos kalbų dienos renginį. kurį vedė MEPA jaunosios ambasadorės Goda, Urtė ir Ieva, jos papasakojo, kad Europos Sąjunga turi 24-as oficialias kalbas, kurios kalbos yra naudojamos ES institucijose, jų dokumentuose, teisės aktuose bei piliečių tarpusavio bendravime, pateikė įdomius faktus apie ES vartojamas kalbas:
· daugiausiai vartojama gimtoji kalba ES – vokiečių . Ja kalba apie 100 milijonų žmonių Europoje.
· populiariausia užsienio kalba – anglų . Apie 38% ES piliečių ją moka kaip antrąją kalbą.
· rečiausiai vartojama oficiali ES kalba – maltiečių (Malti). Ji taip pat unikali tuo, kad yra vienintelė semitinės kilmės ES oficiali kalba.
· daugiakalbystės lyderė – Liuksemburgas , kur dažniausiai gyventojai moka bent tris kalbas : liuksemburgiečių, vokiečių ir prancūzų.
Vėliau mokiniai save išbandė rašydami diktantą apie Europos Parlamento veiklą angliškai ir dalyvavo viktorinoje apie Europos kalbas. Prizininkais tapo IIab klasės mokiniai – Gintaras, Iveta, Gabija. Džiaugiamės aktyvių mokinių dalyvavimu ir sėkmingu istorijos bei kalbų integravimu minint Europos kalbų dieną.
MEPA komanda
Renkame mokinių prezidentę
Mokydamiesi demokratijos kasmet renkame mokyklos prezidentą. Lapkričio 15-tą dieną įvyko ilgai laukti mokyklos prezidento rinkimai. Per pertraukas mokiniai, taip pat ir mokytojai, ėjo balsuoti už savo pasirinktą kandidatę. MEPA komanda aktyviai prisidėjo prie rinkimų skatinimo, o naująja prezidente išrinkta MEPA narė Emilija Jurkšaitė žada įgyvendinti savo iškeltus tikslus ir idėjas, atstovaujant visai mokyklai. Šie rinkimai buvo puiki galimybė ne tik išreikšti savo nuomonę, bet ir ugdyti atsakomybę bei pilietiškumą. Jie parodė, kaip svarbu mokiniams dalyvauti priimant sprendimus, kurie formuoja mūsų mokyklos gyvenimą. Šis procesas priminė Europos Sąjungos siekį stiprinti demokratines vertybes, užtikrinant, kad kiekvieno balsas yra svarbus ir girdimas.
Ieva Dovydaitytė I b kl.
Programa “Mokyklos - Europos Parlamento ambasadorės“
2024 – 2025 m.m
Jau aštuntus metus iš eilės gimnazijos mokiniai dalyvauja MEPA projekte, kurio tikslas – ugdyti jaunuosius europiečius, pristatyti Europos Sąjungos tikslus, institucijų veiklą, Lietuvos vaidmenį, analizuoti priimamų sprendimų įtaką įvairioms visuomenės gyvenimo sritims, skatinti jaunus žmones būti aktyviais savo šalies ir Europos Sąjungos piliečiais. Džiaugiamės, kad į projekto veiklą aktyviai įsijungia visa mokyklos bendruomenė, o pasiekti darbo rezultatai – 2023-2024 mokslo metais – dešimta vieta iš beveik šimto dalyvaujančių MEPA mokyklų. Tai sudarė galimybes jaunųjų ambasadorių komandai 2024m. lapkričio 29 d. dalyvauti Europos Parlamente Euroscolos renginyje Strasbūre. Šiais metais MEPA komandą papildė Iab klasių mokiniais Ieva, Evelina, Ugnė, Gabija, Gustė, Andrėja, Džiugas, Šarūnas, Gintautas, kurie pasiryžę organizuoti įvairias veiklas, paremtas ES vertybių stiprinimu ir jos tikslų įgyvendinimu.
2024–2029 m. Europos Sąjungos prioritetai
Laisva ir demokratinė Europa
· Europos vertybių puoselėjimas ir pasauliniu lygmeniu
Stipri ir saugi Europa
· ES saugumo ir gynybos stiprinimas ir ES piliečių apsauga
· pasirengimas didesnei ir stipresnei Sąjungai
· visapusiško požiūrio į migraciją ir sienų valdymą puoselėjimas
Klestinti ir konkurencinga Europa
· ES konkurencingumo didinimas
· žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos sėkmės užtikrinimas
· inovacijoms ir verslui palankios aplinkos skatinimas, pažanga bendromis jėgomis.
ES informacijos centras gimnazijos bibliotekoje
ES informacijos centras įsteigtas bibliotekoje, čia sukaupti su ES ir Europos Parlamento veikla susiję leidiniai, įvairūs informacijos šaltiniai, naujausia literatūra. Internetinių puslapių nuorodos įkeltos bibliotekos ir informacinių technologijų kabineto kompiuteriuose. Kartu surengta įdomiausių leidinių apie ES paroda.
"Dzūkijos partizanų keliais"
Rugsejo 27 dieną, mes, MEPA nariai, kartu su klasiokais dalyvavome edukacijoje „Dzūkijos partizanų keliais”. Pirmiausia aplankėme Leipalingio miestelio kraštotyros muziejų, kur gidė ir karininkas E. Kuckailis, kuris yra baigęs mūsų mokyklą, pasakojo, kaip kūrėsi Šarūno partizanų rinktinė, kodėl jaunuoliai ėjo į mišką, rizikuodami savo gyvybe, kodėl pulkininko Juozo Vitkaus Kazimieraičio gyvenimas yra patriotizmo ir atsakomybės už Lietuvos likimą pavyzdys. Vėliau miško takais žygiavome į partizanų stovyklą, klausėmės pasakojimo apie partizanų gyvenimo sąlygas, kovas, jų tragiškus likimus. Diskutavome kiek buvo ir yra svarbios Laisvės, Saugumo ir Taikos vertybės, kuriomis vadovaujasi Europos Sąjunga ir visas demokratinis pasaulis. Grįžome namo pagilinę istorines žinias, pilni naujų įspūdžių, noro dalyvauti panašiuose žygiuose, geriau pažinti savo šalį, jos laisvės gynėjus.
Jaunosios ambasadorės Urtė ir Goda
Atnaujinta: 2025-03-13